هندوانه قند خون را افزايش مي‌دهد


...

««« هندوانه قند خون را افزايش مي‌دهد »»»

هندوانه از جمله ميوه هايي است که قند موجود در آن به سرعت منجر به افزايش قند خون مي شود لذا به بيماران ديابتي توصيه مي شود به ميزان خيلي کم مصرف کنند.

به گزارش روز سه شنبه جام جم آنلاين از وزارت بهداشت، پزشک برنامه ديابت مرکز بهداشت استان مرکزي گفت: ممکن است مصرف خارج از محاسبه غذاها و تنقلات مخصوص شب يلدا و نيز مصرف بي رويه ميوه جات به ويژه موز، هندوانه و انگور با احتمال زياد بيماران ديابتي را روانه بيمارستان کند.

وي افزود: بهتر است بيماران ديابتي از ميوه هايي مثل گريپ فروت، سيب، برگه زردآلو، آلو خشک به جاي هندوانه و انگور استفاده کنند.

دکتر احمد مرادي تصريح کرد: هندوانه از جمله ميوه هايي است که قند موجود در آن به سرعت منجر به افزايش قند خون مي شود لذا به بيماران ديابتي توصيه مي شود به ميزان خيلي کم هندوانه مصرف کنند.

وي خاطرنشان کرد: در صورت مصرف هندوانه نيز يه ياد داشته باشند که 400 گرم هندوانه حاوي 15 گرم قند يا يک واحد قند است و با مصرف اين مقدار يک واحد از غذاهاي قنددار خود را مصرف کرده اند.

دکتر مرادي توصيه کرد: بيماران بايد با مشاوره پزشک معالج در صورت مصرف اضافي به ازاي مصرف هر 10 تا 15 گرم قند به سرعت يک واحد انسولين تزريق کنند. همچنين بيماران ديابتي مقداري از قندي را که در وعده شام مجاز به مصرف آن هستند به شيريني جات شب يلدا اختصاص دهند در اين صورت مقدار قند مصرفي روزانه آنها تغيير کرد.

وي اضافه كرد: مصرف آجيل بي نمک منعي ندارد و همچنين مصرف آجيل حاوي گردوي زياد تاثيرات فيزيولوژيکي مفيدي براي بيماران دارد.

پزشک برنامه ديابت مرکز بهداشت استان مرکزي اظهارداشت: در مصرف انار نبايد افراط کنيم چرا که مجموع گروه هاي غذايي حاوي قند در وعده شام و بعد از شام افراد ديابتي نبايد از هفت واحد بيشتر شود به طوريکه از بين گروه هاي غذايي، شير، ميوه، غلات و قندها تقريباً حاوي 15 گرم قند مي باشند و بقيه گرده هاي غذايي يعني سبزيجات (شامل انواع سبزي، خيار، گوجه) و گوشت ها (شامل انواع گوشت ها، تخم مرغ و پنير) و چربي ها (شامل انواع روغن ها و نيز پسته، بادام، گردو، فندق، انواع تخمه ها، زيتون و شير نارگيل) کربوهيدرات و قند بسيار کمي دارند.

وي درباره تغذيه غذايي ديابتي ها نيز خاطرنشان کرد: تعداد وعده هاي غذايي روزانه آنها بايد به شش واحد افزايش يابد.

دکتر مرادي افزود: مردان در وعده هاي اصلي از چهار تا پنج واحد و زنان سه تا چهار واحد گروه هاي غذايي حاوي قند بيشتر استفاده نکنند.

پزشک برنامه ديابت مرکز بهداشت استان مرکزي اظهارداشت: ميزان مصرف گروهاي غذايي حاوي قند در ميان وعده ها در هر دو جنس،زن و مرد از يك تا دو واحد نبايد بيشتر باشد.

««« منبع : جام جم آنلاين - بازنشر: جهان دايِت »»»

 کد مقاله :945

 تعداد نمایش :1814

 دسته بندی :دیابت

 تاریخ انتشار :12 بهمن ماه 1394

یک داستان


مسابقه‌ی بیسبال (داستان واقعی) استیو چندلر سخنی از این داستان: «پرداختن به راه‌حل‌های سخت، مشکل اولیه را آسان و مفرح می‌کند.» یکی از دوستان دوران کودکی‌ام به نام «رِت نیکلز»[۱] اولین کسی بود که توانست اصل «عمل کردن» را به من بیاموزد. هر دوی ما در یک تیم کوچک بیسبال بازی می‌کردیم و اغلب به خاطر پرتاب توپ مشکل داشتیم. توپ‌ پرت‌کن‌ها در طول بازی با سرعت وحشتناکی توپ را به طرف ما پرتاب می‌کردند و ما با هراس به طرف سکو می‌رفتیم... ادامه ی مطلب


...

جستجو

عضویت در خبر نامه

...
فروشگاه ساز