نقش موثر تغذيه در کنترل سندرم تخمدان پلي‌کيستيک


...

««« نقش موثر تغذيه در کنترل سندرم تخمدان پلي‌کيستيک »»»

يک عضو تيم تخصصي مرکز فوق تخصصي درمان ناباروري و سقط مکرر ابن سينا با اشاره به نقش تغذيه در کنترل سندرم تخمدان پلي کيستيک گفت: احساس سيري کامل از شکايت‌هاي شايع زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلي کيستيک است، بنابراين داشتن آگاهي از برنامه غذايي صحيح در کنترل سندرم تخمدان پلي کيستيک بسيار موثر است.

دکتر لادن گياهي در گفت وگو با خبرنگار سلامت ايسنا منطقه دانشگاه علوم پزشكي تهران، با اشاره به اينكه داشتن آگاهي از برنامه غذايي صحيح در کنترل سندرم تخمدان پلي کيستيک بسيار موثر است، گفت: 50 تا 70 درصد از مبتلايان به سندرم تخمدان پلي کيستيک، چاق هستند.

وي در ادامه افزود: مقاومت به انسولين، هيپرانسولينمي، ديابت نوع دو، اختلال چربي‌هاي خون و فشارخون بالا به همراه افزايش وزن از نشانه‌هاي مهم اين سندرم هستند و تنها 5 تا 10 درصد کاهش وزن مي‌تواند تأثير چشمگيري بر کنترل علائم اين بيماري داشته باشد.

اين متخصص تغذيه با اشاره به اينکه مصرف بدون کنترل و بيش از حد منابع کربوهيدرات‌ها (انواع نان‌هاي سفيد، بيسکوئيت، شيريني و برنج سفيد) بدون احساس سيري کامل از شکايت‌هاي شايع زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلي کيستيک است بر اهميت پايين نگه داشتن سطح انسولين تاكيد كرد و افزود: کاهش وزن تدريجي به بهبود نشانه‌هاي اين بيماري کمک مي‌کند و بالا رفتن ناگهاني و شديد هورمون انسولين باعث ذخيره چربي در سلولها مي‌شود.

عضو تيم تخصصي مرکز فوق تخصصي درمان ناباروري وسقط مکرر ابن سينا با بيان اين كه مبتلايان به اين بيماري نبايد منابع غذايي کربوهيدراتي را به طور كامل از برنامه غذايي خود حذف كنند، گفت: انرژي پايه مورد نياز بدن فرد مبتلا به سندرم تخمدان پلي کيستيک بايد مانند ساير افراد از کربوهيدرات‌ها با توجه بر نوع، مقدار و ترکيب کربوهيدرات‌هاي دريافتي تأمين شود.

دكتر گياهي با تاكيد برعدم استفاده از رژيم‌هاي پرپروتئين و کم کربوهيدرات در مبتلايان به اين سندرم خاطرنشان كرد: مبتلايان به اين بيماري نبايد کمتر از سه ساعت بين وعده‌هاي اصلي غذا و ميان وعده‌ها فاصله بگذارند و هرگز وعده شام را به طور کامل حذف نکنند.

وي جايگزين كردن سبزيجات نشاسته‌اي را با سبزيجات غيرنشاسته‌اي و استفاده از نان و ماکاروني سبوس دار را در رژيم غذايي مبتلايان به اين سندرم مفيد دانست و افزود: استفاده از ميوه‌هاي تازه يا يخ زده به جاي آب ميوه‌هاي صنعتي و مصرف غلات بدون شکر و حاوي فيبر بالا در وعده صبحانه براي مبتلايان به اين بيماري مفيد است.

اين عضو تيم تخصصي مرکز فوق تخصصي ابن سينا يادآور شد: مبتلايان به اين بيماري بايد حجم وعده‌هاي اصلي غذا را کم کرده و به ازاي آن از ميان وعده‌هايي مانند سالاد سبزيجات با حبوبات، ماست کم چرب و گردو استفاده کنند.

وي تصريح كرد: درج عبارت‌هاي بدون قند و بدون چربي بر محصولات غذايي دليل مناسب بودن آنها براي مصرف نيست، همچنين نوع چربي و روغن دريافتي نيز در مبتلايان به اين بيماري بسيار مهم است.

دكتر گياهي تصريح کرد: مشاوره تغذيه با در نظرگرفتن الگو و عادات غذايي فردي به تنظيم برنامه متعادل و متنوع غذايي در اين افراد و در نتيجه ارتقاي کيفيت زندگي آنان کمک مي‌کند.

عضو تيم تخصصي مرکز فوق تخصصي درمان ناباروري و سقط مکرر ابن سينا با بيان اينكه سندرم تخمدان پلي کيستيک يکي از مهم ترين دلايل ناباروري زنان به شمار مي آيد که در 6 تا 10 درصد از دختران و زنان در دوران بارداري نمايان مي شود، گفت: اين اختلال از زمان بلوغ آغاز مي‌شود اما غالبا در دوره جواني مشاهده مي شود كه علت اصلي بروز اين بيماري مشخص نيست و درمان قطعي شناخته شده‌اي نيز براي آن وجود ندارد اما با اصلاح شيوه زندگي به ويژه کنترل تغذيه و برخي درمان‌هاي دارويي مي‌توان اين وضعيت را کنترل کرد بنابراين آگاهي از برنامه غذايي صحيح در کنترل سندرم تخمدان پلي کيستيک بسيار موثر است.

««« منبع : خبر گزاري ايسنا - بازنشر: جهان دايِت »»»

 کد مقاله :828

 تعداد نمایش :1247

 دسته بندی :زنان

 تاریخ انتشار :26 دی ماه 1394

مطالب مشابه

یک داستان


مسابقه‌ی بیسبال (داستان واقعی) استیو چندلر سخنی از این داستان: «پرداختن به راه‌حل‌های سخت، مشکل اولیه را آسان و مفرح می‌کند.» یکی از دوستان دوران کودکی‌ام به نام «رِت نیکلز»[۱] اولین کسی بود که توانست اصل «عمل کردن» را به من بیاموزد. هر دوی ما در یک تیم کوچک بیسبال بازی می‌کردیم و اغلب به خاطر پرتاب توپ مشکل داشتیم. توپ‌ پرت‌کن‌ها در طول بازی با سرعت وحشتناکی توپ را به طرف ما پرتاب می‌کردند و ما با هراس به طرف سکو می‌رفتیم... ادامه ی مطلب


...

جستجو

عضویت در خبر نامه

...
فروشگاه ساز