مصرف گوجه‌فرنگي خطر سكته مغزي را در مردان كاهش مي‌دهد


...

««« مصرف گوجه‌فرنگي خطر سكته مغزي را در مردان كاهش مي‌دهد »»»

در يك آزمايش جديد معلوم شد مصرف گوجه‌فرنگي و ساير مواد غذايي غني از نوعي آنتي‌اكسيدان موسوم به ليكوپن خطر سكته مغزي را در مردان كاهش مي‌دهد.

به گزارش سرويس «سلامت» ايسنا، پزشكان در اين مطالعه دريافتند مرداني كه بالاترين سطح ليكوپن را در خونشان دارند 55 درصد كمتر با خطر ابتلا به سكته مغزي مواجهند.

به گزارش لايوساينس، دكتر جيوني كارپي از متخصصان علوم پزشكي دانشگاه شرقي فنلاند در اين مطالعه تاكيد كرد: يافته جديد تاييدي بر ضرورت مصرف پنج وعده ميوه و سبزي در طول روز است. رعايت اين توصيه تغذيه‌اي مي‌تواند از عوامل مهم كاهش موارد سكته در سراسر جهان باشد.

در مطالعات قبلي نيز معلوم شد ليكوپن مي‌تواند توان كلسترول بد را در ايجاد پلاك‌هاي درون سرخرگي، كاهش دهد. اين پلاك‌ها اگر در عروق تشكيل شوند خطر سكته قلبي و مغزي افزايش پيدا مي‌كند.

ليكوپن همچنين از توليد كلسترول، تشكيل لخته‌هاي خوني و تجمع پلاكت‌هاي خوني جلوگيري مي‌كنند. اين آزمايش به تفصيل در مجله نورولوژي ارائه شده است.

««« منبع : خبر گزاري ايسنا - بازنشر: جهان دايِت »»»

 کد مقاله :762

 تعداد نمایش :1326

 دسته بندی :زنان

 تاریخ انتشار :24 دی ماه 1394

یک داستان


مسابقه‌ی بیسبال (داستان واقعی) استیو چندلر سخنی از این داستان: «پرداختن به راه‌حل‌های سخت، مشکل اولیه را آسان و مفرح می‌کند.» یکی از دوستان دوران کودکی‌ام به نام «رِت نیکلز»[۱] اولین کسی بود که توانست اصل «عمل کردن» را به من بیاموزد. هر دوی ما در یک تیم کوچک بیسبال بازی می‌کردیم و اغلب به خاطر پرتاب توپ مشکل داشتیم. توپ‌ پرت‌کن‌ها در طول بازی با سرعت وحشتناکی توپ را به طرف ما پرتاب می‌کردند و ما با هراس به طرف سکو می‌رفتیم... ادامه ی مطلب


...

جستجو

عضویت در خبر نامه

...
فروشگاه ساز