زنان دارای ضربان قلب نامنظم، بیشتر سکته می‌کنند


...

محققان دریافتند که زنان دارای ضربان قلب نامنظم در مقایسه با مردان بیشتر در معرض سکته قرار می‌گیرند.

 

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس به نقل از پایگاه خبری هلث دی نیوز آمریکا،‌ تحقیقات جدید نشان داد: زنانی که بیش از 75 سال دارند در مقایسه با مردانی که در همین رنج سنی قرار دارند، 20 درصد بیشتر به اختلال نامنظمی ضربان قلب به نام فیبریلاسیون دهلیزی دچار می‌شوند.

 

با این حال محققان گفتند: یافته‌های آنها نشان داد که صرف زن بودن را نباید یک عامل خطرساز مستقل برای سرطان یا لختگی خون دانست زیرا این تفاوت در زنان کمتر از 75 سال وجود ندارد.

 

محققان در تحقیقات خود بیش از ۸۷ هزار فرد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی را در دانمارک بررسی کردند. بیش ار 51 درصد از این بیماران زن بودند.

 

محققان پس از یک سال پیگیری متوجه شدند: بیماران زنانی که کمتر از 75 سال داشتند خیلی در معرض سکته نبودند. زنانی که بیش از 75 سال داشتند 20 درصد بیشتر در معرض سکته بودند.

 

نتیجه این تحقیقات در روز یکشنبه در اجلاس سالانه انجمن اروپایی قلب شناسی در مونیخ ارائه شد.

 

جنسیت مونث یک عامل خطرساز برای سکته و لختگی خون در بیماران فیبریلاسیون دهلیزی است اما رهنمودهای انجمن اروپایی قلب شناسی در سال 2010 برای کنترل فیبریلاسیون دهلیزی، مونث بودن را یک عامل جزیی برای ابتلا به این اختلال می داند.

 

این رهنمودها به زنان مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی که کمتر از 65 سال دارند و یک عامل خطرساز اضافی هم دارند یا 65 تا 74 ساله هستند و هیچ عامل خطرناک اضافی هم ندارند پیشنهاد می‌کند تا از رقیق کننده های خون استفاده کنند.

 

رقیق کننده‌های خون خطر سکته و لختگی خون را در بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی کم می‌کنند اما خطر خونریزی را افزایش می‌دهند بنابراین باید فقط بیمارانی از آنها استفاده کنند که بسیار در معرض سکته و لختگی خون هستند.

 

از آنجا که اطلاعات و نتایج این تحقیقات فقط در یک اجلاس پزشکی مطرح شده است باید آنها را تا زمانی که به صورت گروهی بررسی نشده‌اند و در یک مجله به چاپ نرسیده‌اند، مقدماتی بدانیم.

 

 
««« منبع: خبرگزاري فارس / بازنشر: جهان دایت »»»

 کد مقاله :288

 تعداد نمایش :1611

 دسته بندی :زنان

 تاریخ انتشار :24 دی ماه 1394

نظرات

ارسال نظر

یک داستان


مسابقه‌ی بیسبال (داستان واقعی) استیو چندلر سخنی از این داستان: «پرداختن به راه‌حل‌های سخت، مشکل اولیه را آسان و مفرح می‌کند.» یکی از دوستان دوران کودکی‌ام به نام «رِت نیکلز»[۱] اولین کسی بود که توانست اصل «عمل کردن» را به من بیاموزد. هر دوی ما در یک تیم کوچک بیسبال بازی می‌کردیم و اغلب به خاطر پرتاب توپ مشکل داشتیم. توپ‌ پرت‌کن‌ها در طول بازی با سرعت وحشتناکی توپ را به طرف ما پرتاب می‌کردند و ما با هراس به طرف سکو می‌رفتیم... ادامه ی مطلب


...

جستجو

عضویت در خبر نامه

...
فروشگاه ساز