بيماري آرتريت روماتوئيد در کمين زنان چاق


...

««« بيماري آرتريت روماتوئيد در کمين زنان چاق »»»

به گزارش خبرنگار فارس به نقل از پايگاه خبري هلث دي نيوز آمريکا، محققان داده‌هاي بيش از 238 هزار زن آمريکايي را در سنين 30 تا 55 سال و همچنين زنان بين 25 تا 42 ساله را بررسي کردند.

آرتريت روماتوئيد، يک بيماري خود ايمني است که باعث درد، تورم، سفتي و از دست دادن عملکرد در مفاصل مي‌شود. اين بيماري همچنين مي‌تواند بر ديگر اندام‌هاي بدن تاثير گذارد.

تحقيقات نشان داده است که حدود 1.3 ميليون آمريکايي به اين بيماري مبتلا هستند، که اين بيماري بيشتر شامل حال زنان و 2 برابر بيشتر از مردان است.

زنان مورد تحقيقات اطلاعاتي را درباره شيوه زندگي و عادات سلامت و شاخص وزن بدن خود (BMI)، اندازه گيري بر اساس قد و وزن را ارائه دادند.

تجزيه و تحليل ها بر اساس عواملي مانند سن، مصرف تنباکو و الکل، تغذيه با شير مادر، استفاده از قرص کنترل تولد وضع يائسگي و هورمون درماني پس از يائسگي تنظيم شد.

نتايج تحقيقات نشان داد که زنان چاق و داراي اضافه وزن در مقايسه با زنان با وزن طبيعي بيشتر احتمال ابتلا به بيماري آرتريت روماتوئيد را داشتند.

اين تحقيقات توسط دکتر بينگ لومحقق در بريگهام و بيمارستان زنان در بوستون رهبري شد.

در حالي که تحقيقات ارتباط بين اضافه وزن و خطر ابتلا به آرتريت و روماتوئيد را نشان داد اما رابطه علت و معلولي را ثابت نمي کند.

يافته هاي اين مطالعه در نشست سالانه کالج روماتولوژي آمريکا در واشنگتن ارائه شد.

شيوع بيماري آرتريت روماتوئيد در جهان حدود يک درصد است و معمولاً در سنين ميانسالي و در دهه‌هاي سوم تا پنجم بروز مي‌کند و در زنان شايع‌تر است.(نسبت زن به مرد در حدود 3 به يک است.)

آرتريت روماتوئيد مشخصاتي دارد که باعث تمايز آن با ساير انواع آرتريت‌ها (التهاب مفاصل) مي‌شود. به عنوان مثال آرتريت به صورت قرينه ‌است يعني اگر يک زانو يا دست درگير باشد به احتمال زياد طرف مقابل نيز درگير است.

ميزان شيوع آرتريت روماتوئيد، در حدود 8/0 درصد در جمعيت است (بين 3/0 تا 2/1 درصد) و زنان تقريباً 3 برابر مردان مبتلا مي‌شوند. ميزان شيوع با بالا رفتن سن افزايش مي‌يابد و تفاوت ابتلاي زنان و مردان در گروه‌هاي سني بالاتر، کم مي‌شود.

شروع بيماري در دهه‌هاي چهارم و پنجم زندگي شايع تر است، در 80 درصد از کل بيماران، بين سنين 35 و 50 سالگي پديدار مي‌شود.

ميزان بروز آرتريت روماتوئيد در زنان 60 تا 64 ساله، بيش از 6 برابر زنان 18 تا 29 ساله‌است. اطلاعات جديد حاکي از روند کاهش يابنده بروز آرتريت روماتوئيد مي‌باشد.

بررسي‌هاي خانوادگي، نشانگر نوعي استعداد ژنتيکي هستند. به عنوان مثال، بستگان درجه يک افراد مبتلا (که بيماري آنها همراه با وجود آنتي بادي فاکتور روماتوييد يا لاتکس است) 4 برابر ميزان مورد انتظار، دچار آرتريت روماتوئيد شديد مي‌شوند. حدود 10درصد بيماران مبتلا به آرتريت روماتوئيد داراي يک خويشاوند درجه اول مبتلا هستند.

««« منبع : خبرگزاري فارس / بازنشر: جهان دايِت »»»

 

 کد مقاله :353

 تعداد نمایش :1357

 دسته بندی :زنان

 تاریخ انتشار :16 دی ماه 1394

نظرات

ارسال نظر

یک داستان


مسابقه‌ی بیسبال (داستان واقعی) استیو چندلر سخنی از این داستان: «پرداختن به راه‌حل‌های سخت، مشکل اولیه را آسان و مفرح می‌کند.» یکی از دوستان دوران کودکی‌ام به نام «رِت نیکلز»[۱] اولین کسی بود که توانست اصل «عمل کردن» را به من بیاموزد. هر دوی ما در یک تیم کوچک بیسبال بازی می‌کردیم و اغلب به خاطر پرتاب توپ مشکل داشتیم. توپ‌ پرت‌کن‌ها در طول بازی با سرعت وحشتناکی توپ را به طرف ما پرتاب می‌کردند و ما با هراس به طرف سکو می‌رفتیم... ادامه ی مطلب


...

جستجو

عضویت در خبر نامه

...
فروشگاه ساز